Medikal oksijen makinesi

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜNÜZ NASIL ÇALIŞIR ?

Oksijen konsantratörleri günümüzde oksijen destek tedavisi almanın en güvenilir ve verimli kaynağıdır. Oksijen konsantratörü elektrik ile çalışır. Bu cihaz havada bulunan oksijeni ayrıştırarak üzerinde bulunan oksijen çıkışından yüksek safiyette oksijen verir. Oksijen konsantratörü ortamda bulunan havayı filtre etmesine rağmen ortamda bulunan oksijen seviyesini de değiştirmez.

Oksijen

OKSİJEN KONSANTRATÖRLERİNİN AVANTAJLARI

Likit oksijenoksijen tüpü sistemleri % 100’lük büyük bir miktar oksijeni ufak bir yerde saklayabilme avantajına sahiptir. Ancak bir çok ev bakım sağlayıcıları bu sistemleri çok pahalı bulmaktadır. Sermaye yatırımı çok yüksektir. Yalnızca esas hazne ve taşınabilir birimin değil, aynı zamanda likit oksijeni veya tüpü taşıyabilecek taşıtların da satılması gerekir. Bu birimlerin çoğunun 10-14 günde bir doldurulması gerektiği için işçi maliyetleri de yüksektir. Taşınabilir oksijen sisteminin doldurulması pek çok hastaya göre karmaşık ve korkutucu görünmektedir.

Doldurma esnasında termal yanıklar olabilir ve oksijenin uzun süreli yüksek akış kullanımında ünite dışına çıkma potansiyeli vardır, ki bu da termal yanıklara neden olabilmektedir. Ünite eğik konumdaysa oksijenin dökülme riski vardır. Ayrıca doldurma işlemi ve yüksek akış kullanımı sırasında üniteler donabilmekte ve sonraki işlemleri engelleyebilmektedir.

Medikal oksijen makinesi
Medikal oksijen makinesi

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ KULLANIM TALİMATLARI

 • Oksijen Konsantratörünü ve kablosunu sıcak yüzeylerden uzak tutun. Kablosu veya fişi zarar görmüş, zedelenmiş oksijen konsantratörünü kullanmayın. Bakım ve onarım için yetkili servis personeliyle bağlantıya geçin.
 • Oksijen Konsantratörünün hava giriş aralığı havadar bir alana yerleştirilmelidir.
 • Oksijen Konsantratörü, kir ve dumandan arındırılmış bir alana yerleştirilmelidir.
 • Oksijen Konsantratörünün, düşmesi, zarar görmesi, suyla teması halinde bakım ve onarım için yetkili servis personeliyle bağlantıya geçin.
 • Cihazın açık olan bölgelerine, herhangi bir şey düşürmeyin yada yerleştirmeyin.
 • Cihazın hava deliğini kapatmayın, veya cihazı yumuşak yüzeylere ( yatak veya yastık üzerine, cihazın alt hava kapağının kapanabileceği yerlere ) yerleştirmeyin.
 • Cihazın parçalarını battaniye, havlu, yorgan gibi nesnelere sarmayın.
 • Oksijen Konsantratörü cihazınızı evinizde herhangi bir yere koyabilirsiniz. Fakat, çalışırken duvar, yatak, kanepe vb. yerlere en az 25 cm uzaklıkta konumlandırılmalıdır.
 • Ürünün güvenilir çalışmasını garantilemek için sadece orijinal parçalarının ve filtrelerinin kullanılması önerilir.
 • Oksijen Konsantratörleri 24 saat çalışabilir şekilde üretilse de,  7 – 8 saat sürekli kullanım sonrasında ortalama yarım saat kadar dinlendirmeniz cihazın ömrünü uzatır ve aşırı ısınmalara karşı tedbir sağlar.
 • Oksijen Konsantratör cihazınızı yüksek rakımlı bir yerde kullanacağınız zaman mutlaka üretici firma ile irtibata geçiniz.

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ BAKIMI NASIL YAPILIR ?

 • Nemlendirici ( Su Kabı )

Günlük yapılacak işlemler:

 1.  Nemlendiriciden suyu boşaltın.
 2.  Nemlendirici şişeyi akan suyun altında çalkalayın.
 3.  Nemlendiriciyi işarete kadar suyla doldurun. ( Kaynatılmış soğutulmuş su kullanmanız öngörülür. )
 • Hava Filtresi ve Oksijen Çıkış Konektörü

Hava filtresi ve oksijen konektörünün en azından haftada bir kere temizlenmesi gereklidir. Temizleme için şu adımları takip edin :

 1.  Cihazın arkasında bulunan hava filtresini çıkarın. Oksijen konektörünü çıkarın (kullanılıyorsa).
 2.  İçine bulaşık deterjanı katılmış sıcak suda yıkayınız.
 3.  Sıcak sudan geçirerek durulayın ve kurumaya bırakın. Filtre yerine takılmadan tamamen kuru olmalıdır.

 UYARI– Herhangi bir hasara sebep olmamak için cihazı filtresiz veya nemli/ıslak filtre ile çalıştırmayın.

Cihazın iç kısmında bulunan Hepa Filtre (Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) Bakımında ise, kullanım ömrü ortam havasının durumuna göre 3 ile 6 ay arasındadır. Hepa filtre siyahlaştığında, yenisi ile değiştirilmelidir. Hepa Filtreler yıkanmaz.

 • Dış Yüzey

Gerekli olduğunda, cihazın dış yüzeyini yumuşak nemli bir bez veya sünger ile temizleyin, kuru bezle kurulama işlemini yapın.

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ ARIZALARI

Arıza durumunda cihazınızı Teknik Servis adresimize göndermeniz gerekecektir. İletişim kısmından adrese ulaşablirsiniz.

Cihazı gönderirken uyulması gereken kurallar;

ÜRÜN DAİMA KENDİ KUTUSUNDA KORUYUCU MALZEMELERİ İLE BERABER SEYEHAT ETMELİDİR. ÜRÜN, KENDİ KUTUSU DIŞINDA KOLAYCA ZARAR GÖREBİLİR. NAKLİYE ESNASINDA OLUŞACAK HASARLAR CİHAZI GARANTİ DIŞI BIRAKACAKTIR. NAKLİYE SONRASI KUTUYU VE CİHAZI İNCELEYİN, CİHAZ ÜZERİNDE VEYA KUTU ÜZERİNDE HASAR VAR İSE, NAKLİYEYİ KABUL ETMEYİN. KARGO ŞİRKETİNE VEYA TEDARİKÇİNİZE HABER VERİN.

OKSİJEN TEDAVİSİ

Bugün için elimizde KOAH’ tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi olmadığı gibi, hastalığın ilerlemesini durduracak bir ilaç da mevcut değildir. Kronik solunum yetersizliği gelişmiş KOAH’ lı hastalarda yaşama süresini uzattığı bilinen tek tedavi yöntemi uzun süreli oksijen tedavisidir. Çünkü, bu hastaların kanında oksijen basıncı düşüktür ve dokulara yeteri kadar oksijen sağlanamamaktadır. Bundan da başta beyin, kalp ve böbrekler olmak üzere pek ok organ ciddi şekilde etkilenir.

UZUN SÜRELİ OKSİJEN TEDAVİSİ NE İŞE YARAR?

KOAH’ lılarda uzun süreli oksijen tedavisi sayesinde şeyden önce hastaların yaşama süreleri uzar ve daha kaliteli hale gelir. Bunlarda hastaneye yatış sayısı ve yatış süreleri azalır. Nefes darlığı azalır. Daha rahat egzersiz yapabilirler. Akciğer damar basıncı azalır. Kanda artan alyuvarların sayısı azalır. Uyku kalitesi artar. Kas ve iskelet metabolizması iyileşir. Kendilerini daha zinde hissederler.

HANGİ HASTALARIN UZUN SÜRELİ OKSİJEN TEDAVİSİ ALMALARI GEREKİR? 

Bunun için belirlenmiş bazı kriterler vardır. Oksijen tedavisine, kanda oksijen basıncının 55’ in ve oksijen doygunluğunun yüzde 90’ ın altında olduğu, akciğer damarı tansiyonu yüksekliği ile beraber bacaklarda ödem, alyuvarların yüzde 55’ in üzerine çıktığı ve kalp yetersizliği kriterleri bulunduğu zaman başvurulur.

OKSİJEN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bunu iki bölümde değerlendirmemiz lazım. Birincisi KOAH ataklarında oksijen tedavisi, ikincisi ise kronik solunum yetersizliğinde oksijen tedavisidir.

KOAH hastalarında kanda oksijen basıncı zaten düşüktür; KOAH ataklarında daha da düşer. Bunu pratik olarak tırnak yataklarının… dudakların morarmasından anlayabiliriz. Oksimetre adı verilen bir aletle de parmaktan oksijen doygunluğu ölçülebilir. Bunun 90’ ın altına düşmesi kandaki oksijenin yeterli olmadığının bir bulgusudur. Ama, en sağlıklı bilgi arter kanında oksijen basıncının ölçülmesiyle elde edilir. Bu sayede kanda karbon dioksit basıncı ve kanın pH değeri de belirlenebilir. ölçülmesiyle elde edilir. Oksijen basıncının 60’ ın altına düşmesi hastanın dokularının oksijenlenmesinde yetersizlik olacağının işaretidir. Bu hastalara oksijen verilerek oksijen basıncı 60’ ın üzerinde tutulmaya çalışılır.

Oksijen veriliş hızı genellikle dakikada 1-2 litre kadardır. Bu durumda kanda karbon dioksit basıncını çok fazla artırmadan ve asidoz gelişmesine fırsat tanımadan oksijen basıncı 60’ ın üzerinde tutulmuş olur.

OKSİJEN HANGİ YÖNTEMLERLE VERİLİR? 

Hastalara oksijen verilmesinde maskeler ve burun kanülleri en çok kullanılan araçlardır. İstenilen konsantrasyonlarda oksijen vermek mümkündür, ama daha çok burun kanülleri tercih edilir. Çünkü, bu sistem hem ucuzdur ve hem de hasta için daha rahattır. Burundan oksijen alırken konuşabilir, yemek yiyebilir, rahat rahat öksürebilir. Burun kanülleri ile oksijen konsantrasyonunu sabit tutmak daha zordur.

OKSİJEN TEDAVİSİ UYKUDADA YAPILIRMI? 

Kronik KOAH hastalarında oksijen tedavisi uykuda da sürdürülmelidir. Bu sayede uyku sırasında oksijen basıncının düşmesi ile gelişebilecek ritim bozuklukları ve tansiyon yükselmeleri de önlenmiş olur. Beyin fonksiyonları düzelir. Yapılan araştırmalar tedavi süresi ne kadar uzun olursa hastanın yaşama süresi o kadar fazla olduğunu göstermektedir. Mesela, günde uyku dahil 19 saat oksijen alan hastalarla, gündüzleri uyanık oldukları zaman süresince 12 saat oksijen alan hastaların bir ve iki sene sonra hayatta olup olmadıklarına bakıldığında 19 saat oksijen alanların diğer gruptakilere göre yüzde 50 oranında daha uzun yaşadıkları belirlenmiştir.

Kısaca, kronik solunum yetersizliğinde olan KOAH hastaları ne kadar uzun süre oksijen alırlarsa o kadar uzun yaşarlar.

KOAH ATAKLARINDA UYGULANAN OKSİJENTEDAVİSİNİN SÜRESİ NE KADAR OLMALIDIR? 

Bu süre hastalığın ve atağın ağırlığına göre kişiden kişiye farklıdır. Böyle hastaların zaten hastanede takip ve tedavi edilmeleri daha doğrudur. Oksijen burun kanülü aracılığı ile verilir. Amaç, kandaki oksijen basıncını 60’ ın üzerine çıkarmaktır. Orta derece ağır bir atakta genellikle bir haftalık tedaviden sonra hastanın oksijen ihtiyacı kalmaz.

KOAH ataklarında hastaya oksijen verilirken mutlaka kanda karbon dioksit basıncı ve kanın pH değeri de dikkate alınmalıdır. Karbon dioksit basıncı 50’ nin üzerinde olan hastalara oksijen verilirken kandaki oksijen basıncının çok fazla yükselmemesi arzu edilir, çünkü bu tür hastalarda solunum durması meydana gelebilir. Özetle söylemek isterim ki, oksijen de aynı İnsulin veya heparin gibi bir ilaçtır. Tedavi dozu ve süresi her hastaya göre ayarlanmalıdır. Gelişi güzel yapılan oksjen tedavilerinden hasta fayda görmeyebileceği gibi, hatta bundan zarar da görebilir.

OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ(OKSİJEN ÜRETME MAKİNESİ)

Oksijen Üretme Makinesi, yüksek fiziksel oksijen üretme teorisini uygular. Oksijen Üretme Makinesi soluduğumuz havadaki oksijen ve nitrojeni, standart hava sıcaklığında moleküler elekten geçirerek ayırır, böylece tıbbi amaçla sürekli ve bedelsiz bir kullanım sağlar. Mobil olarak ( Tekerleklidir ) İstenilen yere taşınabilir.

Oksijen gaz formunda renksiz, sıvı ve katı halinde ise soluk mavi renktedir. Kimyasal tepkimeye çok açıktır ve binlerce organik bileşimde yer alan bir molekül olup, birçok elementle tepkimeye girer. Tüm bitki ve hayvanların solunumunda gerekli ve birçok yanma olayı için de ortamda olması zorunludur.

ATMOSFERİK HAVA

Soluduğumuz hava yaklaşık olarak 78% Azot, 21 % Oksijen, 0.9% Argon ve geri kalanı iz gazlardan oluşur. Oksijen gazını ortam havasından ayırmanın en ekonomik yolu PSA
(PSA, “Pressure Swing Adsorption” = Basınç Salınımıyla Emilme) Teknolojisini kullanmakla mümkündür. Bu teknolojinin kullanıldığı en yaygın uygulama“Oksijen Konsantratörü”dür. Bu sistemde; atmosferden alınan hava, filtrelerden geçirilerek moleküler eleğe gönderilir. Hava basınçlandırılmış olarak moleküler eleğe girince, Azot tutulur ve Oksijenin geçmesine izin verilir. Çıkan Oksijen flowmetre üzerinden geçerek istenilen ayarda dışarıya verilir. (Nazal Kanül/Oksijen Maskesi ile hastaya). Eleklerde tutulan Azot, egzost sistemi sayesinde belirli aralıklarla dışarı atılır. Ürün Tankından uygun basınca getirilen,%90-95 saflıktaki Oksijen, istenilen akış ayarı Flowmetre üzerinden sağlanarak çıkışa ulaşır. Nemlendiriciden geçirilen Oksijen Nazal Kanül veya Oksijen Maskesi aracılığıyla hastaya verilmesi sağlanır. Oksijen Konsantratörleri bu cihazlar uzun dönem oksijen tedavisi için tasarlanmış olup, kesintisiz ve ekonomik olmasından dolayı daha çok evde kullanılmaktadır.Bu tip cihazların farklı kapasite ve büyüklükte olanları ise endüstride kullanılmaktadır. Bu cihazların en cazip özelliği dolum gerektirmemeleridir. Dolum gerektirmemesi nedeniyle oksijen tüpünün hastalara getirdiği maddi ve manevi yük ortadan kaldırılmıştır. 0-5 It./dakika arası oksijen verebilmektedir. Ayrıca bir iki  firma 10lt/dakika arası oksijen verebilen cihazlarıda üretmektedir.S.S.S.

1. Oksijen Konsantratörünü sürekli kullanmak bağımlılık yapar mı ?
*  Oksijen tedavisi, bağımlılık oluşturabilecek bir tedavi yöntemi değildir.

2. 
Oksijen Konsantratörünü gün boyu kullanabilir miyim ?
*  Oksijen Konsantratörü cihazları 24 Saat kullanılabilir şekilde üretilmiş olsa da, cihazınızın 7-8 saatlik çalışması sonucu ortalama yarım saat dinlendirmeniz cihazın ömrünü uzatacaktır.

    3. Elektrik kesintilerinde ne yapmalıyım ?
*  Oksijen Konsantratörleri elektrik ile çalışan cihazlar olduğu için, kesintilerde tedavi devamlılığını sağlayabilme adına Oksijen Tüpü bulundurmanız gerekir.

    4. Uzun süreli elektrik kesintilerinde ne yapmalıyım ?
*  Uzun süreli elektrik kesintilerinde Oksijen Tüpüde yeterli gelmediği zaman alternatif olarak jeneratör almanız gerekmektedir. Benzin dolumunu yaptıktan sonraoksijen konsantratörü cihazınızı daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

 5. Oksijen Konsantratörü ortamdaki oksijen seviyesini düşürür mü ?
*  Konsantratörler ortamda bulunan havayı filtre etmesine rağmen ortamda bulunan oksijen seviyesini değiştirmez.

6. Oksijen Konsantratörünü evde konumlandıracağım yer önemli mi ?
*  Cihazınız çalışırken duvar, yatak, kanepe vb. yerlere en az 25 cm uzaklıkta konumlandırılmalıdır.

7. Cihazın temizliğini nasıl yapmalıyım ?
*  Gerekli olduğunda, cihazın dış yüzeyini yumuşak nemli bir bez veya sünger ile temizleyin, kuru bezle kurulama işlemini yapın.

8. Cihazın filtre temizliğini nasıl yapmalıyım ?
*  Cihazın arkasında bulunan hava filtresini deterjanlı sui le yıkayıp, su ile durulayıp kurumaya bırakınız. Filtre tam kurumadan kullanmayınız.

9. Cihaza ait su kabı temizliğini nasıl yapmalıyım ?
*  Günlük olarak su kabını akan suyun altında çalkalayarak yıkayın, daha sonra su kabındaki işarete kadar kaynatılmış soğutulmuş su ile doldurarak kullanabilirsiniz.

10. Su Kabı ve Kanül ne sıklıkla değişmelidir ?
*  Kullanıma bağlı olarak değişim göstermektedir. Eğer kireçleme olduysa veya yeterli oksijen alımı olmadığını düşünüyorsanız yenilemeniz gerekmektedir.

İlgili Mesajlar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir